Rx Muscle Contest Coverage


Rx Muscle Gallery
Remember Me?
Click here to register

Gallery Home » NPC Alabama State Championships » 2013

IronMagLabs - Bodybuilding Supplements

 

Results by Year:   2012   2013  

2013 NPC Alabama State Championships

Men Men's Physique Women Women's Physique Fitness Figure Bikini
Comparison PhotosComparison PhotosComparison PhotosComparison Photos Comparison PhotosComparison Photos
Overall
1. Christian Simmons  
2. Stephen Henslee  
3. Michael Graves  
4. Torre Washington  
5. James Jones  
6. Keith DiMartino  

Super Heavyweight
1. James Jones  
2. Jody Elmore  

Heavyweight
1. Stephen Henslee  
2. Michael Barefield  
3. Tim Smith  
4. Stephen Merchant  
5. Marcus Chambers  
6. Wayne Hendley  

Light Heavyweight
1. Christian Simmons  
2. Cole Vaughn  
3. Brent Collins  
4. Eric Harper  
5. Terry Biddy  
6. Brandon Francis  
7. Andre Preyer  
8. Cody Stricklin  
9. Wesley Pellam  
10. Rico Riggins  
11. Jerry Monroe  

Middleweight
1. Michael Graves  
2. Scott Zimmerman  
3. Jason Lamay  
4. Roland Huff  
5. Tyler Caussey  
6. Steven Fowler  
7. Jeff Latham  
8. Glenn Bonnet

Welterweight
1. Torre Washington  
2. Wade Miller  

Lightweight
1. Keith DiMartino  

Novice Overall
1. Ernest Mitchell  
2. Luke Fuller  
3. Logan Weeks  

Novice Heavyweight
1. Logan Weeks  
2. Jeremy Green  
3. William Hester  

Novice Middleweight
1. Ernest Mitchell  
2. Jacob Berry  

Novice Lightweight
1. Luke Fuller  
2. Peter Smith  
3. Chase Gates  

Junior Overall
1. Alex Flores  
2. Jonathan Guerrero  
3. Garnon Slaton  
4. Jason Johnson  

Junior Heavyweight
1. Jonathan Guerrero  
2. Brian Roberts  
3. Cheslyn Wilson  

Junior Light Heavyweight
1. Alex Flores  
2. Rodney Willard  
3. Dachy Beauvais  
4. Nick Gates  

Junior Middleweight
1. Garnon Slaton  
2. Ronnie Aldrich  
3. Tim Franklin  
4. Dennis Odom  
5. Jacob Robertson  
6. Greg Darden  
7. Wadrekus Woodall  
8. Johnathan Downey  

Junior Lightweight
1. Jason Johnson  
2. Colton Godwin  

Teen
1. Johnathan Downey  
2. Logan Weeks  
3. Peter Smith  
4. Chase Gates  

Masters 50+
1. Ronnie Aldrich  
2. Dennis Odom  
3. Glenn Bonnett  
4. David Diramio  
5. Michael Williams  
6. Vincent Salter  

Masters 40+ Overall
1. Tim Smith  
2. Scott Zimmerman  

Masters 40+ Heavyweight
1. Tim Smith  
2. Wayne Hendley  

Masters 40+ Middleweight
1. Scott Zimmerman  
2. Jason Lamay  
3. Greg Darden  

Uniform
1. Scott Zimmerman  

Mr. Etowah
1. Alex Flores  
2. Brent Collins  
3. Eric Harper  
4. Tim Franklin  

Overall
1. Harold Kemp  
2. Chris Mayo  

Class A
1. Chris Mayo  
2. Paul O'Donnell
3. Cole Zeigler  
4. Ethan Brown  

Class B
1. Harold Kemp  
2. Cody Wheat  
3. Khaul Phillips  
4. Keiven Harris  
5. Josh Garmany  
6. Cody Marcum  
7. Jason Towns  
8. Indjomar Juliana  
9. Erik Harris
10. Robert Jackson  

Teen
1. Josh Garmany  
2. Victor Fischer  

Uniform
1. Jason Towns  

Mr. Etowah
1. Chris Mayo  
2. Josh Garmany  

Overall
1. Sabrina Gaddy  
2. Jennifer Segers  

Class B
1. Erin Knecht  
2. Abbe Hockaday  
3. April Boykin  

Fitness
1. Cyndi Whitehead  

Overall
1. Brandy Chambless  
2. Leigh Russell  
3. Kristy Clements  

Class A
1. Leigh Russell  
2. Jerrica Thomas  
3. Julie Shell  
4. Nikki Pritchett  
5. Christine Robinson  

Class B
1. Brandy Chambless  
2. Bianca Chapman  
3. Lamardra Juliana  
4. Sharon Spaulding  
5. Brittany Jenkins  
6. Latasha Ellenburg  

Class C
1. Kristy Clements  
2. Porscha Porter  
3. Nicole Jackson  

Novice
1. Sarah Trimble  

Masters Overall
1. Cyndi Whitehead  
2. Sharon Spaulding  
3. Nicole Jackson  

Masters A
1. Cyndi Whitehead  

Masters B
1. Sharon Spaulding  

Masters C
1. Nicole Jackson  

Ms. Etowah
1. Jennifer Segers  

Overall
1. Andrea Reese  
2. Cari Fowler  
3. Miranda Jade McAlpin  
4. Brii Abbott  

Class A
1. Miranda Jade McAlpin  
2. Evelyn Polanco  
3. Michelle Leslie  
4. Amber Day  
5. Dana Creel  
6. Kaela Bishop  

Class B
1. Cari Fowler  
2. Jade Bagwell  
3. Gabrielle McGuane  
4. Lashajla Lewis  
5. Carrie Waymel  

Class C
1. Andrea Reese  
2. Laura Champion  
3. Erin Widener  
4. Amanda Rickabaugh   
5. Whitney Shields  
6. Sarah Toomer  

Class D
1. Brii Abbott  
2. Danielle DeFatta  
3. Megan Phillips  
4. Kelly Burgess  

Novice
1. Jessica Mark  
2. Kimberly Predmore  
3. Jennifer Cunningham  
4. Kimberley Pritchett  
5. Tiffany Lee  

Masters Overall
1. Dana Creel  
2. Kelly Burgess  

Masters A
1. Dana Creel  
2. Lashajla Lewis  
3. Kimberley Pritchett  

Masters B
1. Kelly Burgess